Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Podsumowanie projektów czytelniczych

W tym roku nasza biblioteka skorzystała z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach dofinansowania zostały zakupione książki, o które prosili nasi czytelnicy, a także zrealizowane zostały różnego rodzaju projekty i wydarzenia czytelnicze, takie jak kiermasz książek, konkurs recytatorski czy spotkanie autorskie. Uczniowie mieli możliwość wypożyczania książek na ferie oraz wakacje. Z klasą 6 tradycyjnie już przygotowaliśmy przedstawienie na konkurs Literackie Przebieranki, na podstawie lektury „Mały Książę”, we współpracy z polonistką, panią Patrycją Luboch. Klasy starsze realizowały projekty w ramach lekcji języka polskiego lub lekcji bibliotecznych. 
W edukację czytelniczą klas młodszych włączyli się także nauczyciele wychowawcy oraz pedagog szkolny, pani Małgorzata Bareja-Szewczyk. Była gra terenowa na podstawie książki „Dziadek i Niedźwiadek”, były też projekty plastyczne, z których najładniejsze prezentujemy poniżej.

12.06.2024r.

 

Rozrywka z Wojtkiem

W dn. 9 stycznia zakończyliśmy projekt czytelniczy z klasą pierwszą, który realizowany był w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Projekt powstał na podstawie książki Łukasza Wierzbickiego pt. „Dziadek i Niedźwiadek”. Pani pedagog, Małgorzata Bareja-Szewczyk, zapoznała dzieci z opowiadaniem o przygodach niedźwiadka Wojtka oraz przygotowała grę planszową na podstawie tych historii.
W tę właśnie grę zagraliśmy w dniu dzisiejszym: drużyny odpowiadały na pytania do książki, rozwiązywały zadania oraz pokonywały poszczególne konkurencje. Okazało się, że dzieci całkiem sporo zapamiętały z książki o dzielnym niedźwiadku, który towarzyszył polskim żołnierzom podczas II wojny światowej.
Zachęcamy także inne dzieci, które być może nie znają jeszcze tej historii, do zapoznania się z przygodami Wojtka. Książka dostępna w naszej bibliotece :)
Małgorzata Bareja-Szewczyk, Katarzyna Aleksandrowicz

 

Jesień idzie, nie ma na to rady

W chłodny listopadowy poranek dzieci i młodzież ze szkół gminy Komprachcice, spotkały się w naszej szkolnej bibliotece, na konkursie recytatorskim „Jesień idzie, nie ma na to rady”. Była to kolejna już edycja tego konkursu, który udowadnia, że młodzi ludzie znają i lubią poezję, zwłaszcza wiersze o jesieni, w czasie której nastrajamy się zwykle bardziej nostalgicznie. Występy pokazały także, że dzieci potrafią tę poezję recytować, potrafią przekazać emocje i nastrój w taki sposób, aby poruszyć słuchaczy.
Trudny orzech do zgryzienia miało nasze jury, w składzie: pani Anna Koszyk, pani Ewa Sumlińska, pan Robert Klimek, którzy oceniali 20 uczestników w dwóch kategoriach: klasy 1-3 oraz klasy 4-8.
Ostatecznie jury przyznało następujące nagrody:
Kategoria klas 1-3
I miejsce Oliwia Hendel, PSP Komprachcice
II miejsce Aleksandra Śrutwa, PSP Komprachcice
III miejsce Lena Ziółkowska, PSP Ochodze
Wyróżnienie Oliwia Lauterbach, PSP Domecko
Kategoria klas 4-8
I miejsce Kacper Puślecki, PSP Polska Nowa Wieś
II miejsce Maja Wojtasik, PSP Domecko
III miejsce Kamila Dobis, PSP Ochodze
Wyróżnienie Hanna Szewczyk, PSP Wawelno
Wyróżnienie Stanisław Wójcik, PSP Komprachcice

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy niezwykłej wrażliwości, doskonałej pamięci oraz odwagi w zaprezentowaniu się przed publicznością. Czekamy na Was w przyszłym roku! Jak zwykle jesienią… :)

 

Wyjątkowy gość w naszej szkole

Dziś naszą szkołę odwiedził gość szczególny. Aż z Warszawy przyjechał do nas pan Marek Michalak – były Rzecznik Praw Dziecka, kanclerz Kapituły Orderu Uśmiechu, Kawaler Orderu Uśmiechu, a także przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka. Pan Marek odwiedził nas jednak w szczególności jako autor książek dla dzieci, takich jak: „Opowieści o tym, co w życiu ważne”, „Opowieści o tym, co daje moc” czy „Opowieści o prawach dziecka”.  
Na spotkaniu dowiedzieliśmy się skąd wziął się pomysł napisania książek dla dzieci, kim są bohaterowie, jak powstaje taka książka i ile trwa napisanie jej. Pan Marek opowiedział nam też o swojej pracy jako Rzecznik Praw Dziecka: czym się zajmuje taka osoba i z jakimi problemami możemy się do niej zgłosić. 
Uczniowie mogli zobaczyć, a nawet wziąć do ręki prawdziwy Order Uśmiechu, który nasz gość otrzymał z rąk dzieci w 1994r., a także zobaczyć kubek, z którego każdy Kawaler i każda Dama Orderu Uśmiechu musi wypić sok wyciśnięty z 12 cytryn!
Na koniec spotkania uczniowie naszej szkoły mogli uzyskać autograf pana Marka Michalaka, czy to na książce jego autorstwa, czy też w notesikach, zeszytach i pamiętnikach. 
Serdecznie dziękujemy za to spotkanie :)
11.10.2023 r.

 

Spotkanie autorskie z p. Markiem Michalakiem

W ramach realizowania Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka organizuje dla uczniów naszej szkoły spotkanie autorskie z p. Markiem Michalakiem, byłym Rzecznikiem Praw Dziecka, kanclerzem Kapituły Orderu Uśmiechu i Kawalerem Orderu Uśmiechu, a także przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka. Pan Marek jest także autorem książek dla dzieci, takich jak: „O prawach dziecka”, „O tym, co w życiu ważne”, „O tym, co daje moc” i in.

 

Kiermasz książek w naszej szkole

Jak co roku, w październiku, który jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych, organizujemy dla naszych uczniów kiermasz książek. Kiermasz jest owocem współpracy z Księgarnią Tuliszków, która zapewnia nam książeczki dla dzieci i młodzieży, atrakcyjne nie tylko tematycznie, ale i cenowo. Celem takiego kiermaszu jest przede wszystkim propagowanie czytelnictwa wśród uczniów, zachęcenie ich do spędzania choć części wolnego czasu z książką, a także zachęcenie rodziców do codziennego, wspólnego czytania z dzieckiem. 

 

Już niedługo nowe książki w ofercie biblioteki!

Wasze nowe książeczki i książki, zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, już się wpisują i pieczętują :) Niedługo będą dostępne do wypożyczania. A znajdziecie tam wiele ciekawych pozycji, tych znanych i mniej znanych, ale wartych poznania. Zarówno nasi najmłodsi czytelnicy, jak i nasza młodzież znajdzie coś z pewnością dla siebie: od książeczek dla tych, co dopiero uczą się czytać lub którym jeszcze czytają rodzice, przez książeczki z dużymi literami o Waszych ulubionych bohaterach, komiksy, powieści dla młodzieży, po ambitną literaturę noblistów. Dostępne już wkrótce!
20.09.2023r.

 

Startujemy z NPRC!

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna otrzymała kwotę 5.000 zł na zakup książek, wyposażenia biblioteki oraz promowanie czytelnictwa. Już po wakacjach będziecie mogli wypożyczyć nowości książkowe, które zostały zamówione zgodnie z zapotrzebowaniem i prośbami uczniów.
#NPRC2.0  to program   realizowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Cel główny Programu #NPRC2.0  to  poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy; wspieranie między innymi szkół podstawowych w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów poprzez:
– promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzież;
– zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędących podręcznikami;
– zakup nowych elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych:

    • zakup sprzętu komputerowego do wykorzystania przez nauczyciela bibliotekarza,
    • zakup oprogramowania dla bibliotek,
    • zakup czytników e-booków,
    • zakup elementów wyposażenia wnętrza bibliotek

– realizację działań promujących czytelnictwo.