Nowości książkowe

Biblioteka poleca…

Biblioteka szkolna poleca książki na wakacje

Detektyw na pustyni” Ake Holmberg Wiek: 8-12 lat

Porządny kryminał na wakacje przyda się nie tylko dorosłym, ale i młodym czytelnikom. Poznajcie więc zwariowanego na punkcie ciastek ptysiów detektywa Ture Sventona, posiadacza czarodziejskiego dywanu i całej czeredy dziwacznych przyjaciół. Okraszona smakowitą dawką absurdu seria książek o Sventonie wyszła ponad pół wieku temu spod pióra jednego z najbardziej cenionych szwedzkich autorów książek dla dzieci. Dziś to urocza książka, wciąż jeszcze wciągająca i zabawna, w sam raz na deszczową pogodę.

Ucieszki Cieszka” Zdenek Sverak Wiek: 4-7 lat

Mądra i zabawna  lektura dla kilkulatków. A i rodzice też się pośmieją, bo historyjki o Cieszku napisane są dowcipnym, lekkim i przesyconym czeskim humorem językiem Zdenka Sveraka. Cieszko to chłopczyk niezwykły. Tak naprawdę nazywa się Boguszek, ale rodzice od zawsze nazywają go Cieszkiem, bo jak nikt inny na świecie potrafi się cieszyć zwykłymi, codziennymi rzeczami….

Zwierzaki świata”, „Dzieciaki świata” Martyna Wojciechowska

Wiek: 5-12 lat

W tych bajecznie kolorowych książkach, napisanych przez znaną podróżniczkę, zobaczymy więcej świata niż na niejednej wycieczce. Martyna Wojciechowska zdradziła w wywiadach, że chciała napisać książkę, która pokazałaby dzieciom prawdziwy świat, np. jak żyją ich rówieśnicy w różnych zakątkach świata. Poznajemy więc pasterza kóz z namibijskiego plemienia Himba, Matinę – żywą boginię z Nepalu, czy małą Lien z Wietnamu, która mieszka w pływającym domu na łodzi. W „Zwierzętach świata” dzieciaki mogą poczytać między innymi o życiu małej słoniczki z Kenii oraz uroczego orangutana z Borneo. Narratorami opowieści są dzieci oraz zwierzęta, o których opowiadają poszczególne rozdziały obu książek. Plus piękne zdjęcia z całego świata i mnóstwo ciekawostek.

 

„Oto jest Paryż” Miroslav Sasek Wiek: 5-10 lat

Nie udało wam się jeszcze zobaczyć Paryża? Nic straconego. Esencję wszystkiego, co paryskie, zobaczycie w tej niebanalnej książce-albumie, z pochodzącej z lat 60 serii autorstwa Miroslava Saska.  To książka, która zabierze was na wędrówkę po uliczkach Montmatre, Polach Elizejskich, Ogrodzie Luksemburskim, paryskich kawiarenkach i piekarniach, w których można kupić najpyszniejsze bagietki świata. Piękne ilustracje w stylu retro plus lekki i dowcipny język autora to dodatkowe zalety tego niezwykłego przewodnika po Paryżu, jaki już powoli odchodzi do historii. 

„O ja cię, smok w krawacie!” Piotr Rychel, Magda Wosik

Wiek: 4-10 lat

Bardzo miło jest książkę czytać, a jeszcze milej samemu zilustrować! „O ja cię, smok w krawacie” to książko-kolorowanka, gratka dla wszystkich miłośników rysowania, tworzenia, wymyślania, bazgrania. Oto mamy początek historii: „Dawno dawno temu, za siedmioma górami (narysuj je!), za siedmioma lasami (też je narysuj!)…” i tak się toczy bajkowa historia o królewnach, królach, smokach i rycerzach, którą dzieci samodzielnie ilustrują i współtworzą. Bo zabawa z tą książką polega nie tylko na tworzeniu obrazków do opowieści, ale także na rozwiązywaniu różnych zadań. Wymarzona rzecz na deszczowe dni i długie podróże. 

Magiczne drzewo. Czerwone krzesłoAndrzej Maleszka

Wiek: 814 lat

Burza powaliła olbrzymi stary dąb. Było to Magiczne Drzewo. Ludzie zrobili z niego setki przedmiotów, a każdy zachował cząstkę magicznej siły. Wśród nich było czerwone krzesło.

Niesamowite przygody, niebezpieczeństwa, humor i magia.. Autobus, który zwariował, most ze światła i wielka fala tsunami. Latający dom, olbrzymi lew i sto wyczarowanych psów! Fantastyczna opowieść o trójce dzieci, które znalazły krzesło spełniające życzenia. Te dobre i te złe…

Fryndel” Andrew Clements  Wiek: od 8 lat

Nick ma głowę pełną pomysłów. Kto by nie pamiętał, jak w trzeciej klasie zmienił salę lekcyjną w tropikalną wyspę? Niestety, wszystko wskazuje na to, że w piątej klasie jego kariera szkolnego łobuziaka będzie musiała się skończyć. Wszyscy wiedzą, że nowa nauczycielka angielskiego ma w oczach promienie Roentgena i nic się przed nią nie ukryje. W dodatku, pani Granger oddaje fanatyczną cześć słownikom, które zdaniem Nicka są śmiertelnie nudne. Kiedy jednak Nick dowiaduje się, skąd się biorą słowa, wpada na najlepszy pomysł w swoim życiu: postanawia stworzyć nowe słowo. Nowy wyraz przyjmuje się, używa go już cała szkoła, całe miasteczko, cały kraj… Pani Granger chciałaby, żeby Nick skończył z tą niemądrą zabawą – ale nowe słowo żyje już własnym życiem. Teraz pozostaje tylko czekać, co będzie dalej…Niezwykle zabawna i oryginalna powieść o mocy słów i potędze twórczego myślenia.

Magiczne Drzewo. Tajemnica MostuAndrzej Maleszka Wiek: 814 lat

Kuki, Wiki i Melania muszą odnaleźć Most Zapomnienia. Czeka na nich gigantyczny pająk, podziemna rzeka i groźna Greta o trojgu oczach. Lecz tylko przejście przez most uwolni Filipa od czaru tajemniczej Żu. Na szczęście po ich stronie stoi najlepszy robot świata, pies geniusz i cudowna kotka Latte!

Bracia Lwie Serce” Astrid Lindgren Wiek: od 7 lat

Przejmująca opowieść łącząca elementy baśni i sagi rycerskiej. Jej bohaterami są dwaj bracia, którzy w fantastycznej krainie Nangijali walczą w obronie tamtejszego ludu z podłym tyranem i pozostającym w jego służbie potwornym smokiem.

Matylda” Roald Dahl Wiek: 6-12 lat

Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Nie ukończywszy nawet pięciu lat czytuje Hemingwaya, Dickensa, Kiplinga i Steinbecka oraz rozwiązuje trudne zagadki matematyczne. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar: tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochane nauczycielce.

 

Seria SPIRIT ANIMALS to projekt wydawniczy, jakiego jeszcze nie było. Każdą z siedmiu części tworzy inny autor o międzynarodowej sławie. Cykl otwiera tom autorstwa Brandona Mulla, znanego między innymi z serii „Baśniobór”.
 Na czterech kontynentach świata nazywanego Erdas żyje czwórka pozornie zwyczajnych jedenastolatków. Nie mają ze sobą nic wspólnego – niektórzy są biedni i zakompleksieni, inni bogaci. Podczas ceremonii, która stanowi rytuał przejścia w wiek dojrzewania, wypijają magiczny Nektar. Wypicie tego eliksiru pozwala przywołać zwierzoducha – stworzenie, które będzie człowiekowi towarzyszyć przez całe życie. Nie wszystkim udaje się przywołać zwierzoducha, zaś zakończona sukcesem próba może znacząco poprawić status społeczny danej osoby. Czwórce dzieci udaje się coś, czego nikt się nie spodziewa – przywołują zwierzoduchy, które są stworzeniami z legend. Nazywane Czterema Poległymi Bestiami, zwierzęta te mają niezwykłą moc, którą mogą przekazać osobie z nimi związanej.

biblioteka PNW Nowosci

 Biblioteka PNW 1 Biblioteka PNW 2Biblioteka PNW nowosci 1Biblioteka PNW 3

Biblioteka PNW nowosci 2