Rok szkolny 2012/2013

 

II INTEGRACYJNE SPOTKANIE KORCZAKOWSKIE

W poniedziałek, 24 czerwca 2013 roku, w gościnnych progach Samorządowego Ośrodka Kultury w Komprachcicach odbyło się II Integracyjne Spotkanie Korczakowskie zorganizowane przez Publiczną Szkołę Podstawową im. Janusza Korczaka w Polskiej Nowej Wsi pod patronatem Starosty Opolskiego. Podczas spotkania rozdano nagrody w Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Dzieci świata”, a także pokazano prezentację dotyczącą celów milenijnych UNICEF-u. Uczniowie V i VI klasy przedstawili barwny spektakl pt. „Baśnie świata”. Drugą część spotkania stanowił Integracyjny Konkurs Korczakowski. Wzięło w nim udział 6 integracyjnych drużyn. Nagrody ufundował Starosta Opolski. Wszystkich gości zapraszamy znów za rok!

I PLEBISCYT NA NAJLEPSZYCH SPORTOWCÓW SZKÓŁ  W GMINIE KOMPRACHCICE

Dnia 18.06.2013r. rozdano nagrody dla najlepszych sportowców szkół w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Komprachcicach.

Najlepszy Sportowiec wśród dziewcząt z klas I-III: 

Marta Lisek kl. III

Najlepszy Sportowiec wśród chłopców z klas I-III: Mateusz  Smarzlik  kl. III

Najlepszy Sportowiec wśród dziewcząt z klas IV-VI: Emilia Golec kl. VI

Najlepszy Sportowiec wśród chłopców z klas IV-VI: Denis Damski  kl. VI

SZKOLNA WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO W BIADACZU

17 czerwca uczniowie klas I – VI  wraz z opiekunami  wyruszyli na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Biadacz. Celem wycieczki było przybliżenie uczniom warunków życia na wsi, zdrowego trybu życia i zdrowego ekologicznego odżywiania. Uczniowie uczestniczyli w dwóch  zajęciach edukacyjnych. Pierwsze na temat miodu, podczas którego dowiedzieli się jakie są etapy jego powstawania i od kogo zależy ta bardzo skomplikowana produkcja . Oprócz tego dowiedzieli się również jak zdrowy jest miód i co można otrzymywać z produktów ubocznych znajdujących się w ulu. Atrakcją było dla dzieci wykonywanie z plastrów wosku świeczek i innych ekologicznych ozdób. Drugie warsztaty przybliżyły dzieciom proces powstawania chleba oraz wypiek i degustacja ciasteczek.  Następnie wszyscy pojechali wozem konnym do lasu, aby poznać ekosystem leśny. Po zajęciach w ramach relaksu odwiedzili  hodowane w gospodarstwie zwierzęta, a mianowicie konie, krowy, kury i kozy , które były największą atrakcją , a w szczególności ich dojenie.  Gospodarze przygotowali jako poczęstunek kiełbaskę pieczoną na ognisku  i świeży chlebek. Potrawy spożywane  na świeżym powietrzu wszystkim  bardzo smakowały. Atmosfera podczas wycieczki była bardzo miła , uczniowie czuli się swobodnie, ale i też potrafili się odpowiednio zachować. Szkoda było wracać do szkoły gdy nadszedł czas powrotu.

SPOTKANIE Z OLIMPIJCZYKIEM Z ATEN

Dnia 13.06.2013 uczniowie brali udział w spotkaniu z Mistrzem Świata Juniorów, wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski, Olimpijczykiem z Aten (2004) – Panem   Wojciechem Knapikiem. Sportowiec przedstawił swoją ciekawą pracę w charakterze  zawodnika Zawiszy Bydgoszcz w strzelaniu do rzutków, strzelaniu z pistoletu pneumatycznego, strzelaniu z pistoletu dowolnego. Na Sali OSiR w Komprachcicach, dzieci z bliska mogły zobaczyć różne rodzaje broni sportowej. Na koniec otrzymały autograf  od medalisty.

WYJAZDOWE ZAJĘCIA KÓŁKA POLONISTYCZNEGO W OPOLU

W czwartek, 13 czerwca 2013 roku, dziewczynki z klasy V i VI pod opieką pani Ewy Pawlety wzięły udział w wyjazdowych zajęciach kółka polonistycznego. Najpierw uczestniczyły w lekcji bibliotecznej na temat Juliana Tuwima przeprowadzonej przez panią Katarzynę Hermasz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Opolu. Zwiedziły też wystawę dotyczącą poety i wykonały ilustracje do jego wiersza. Następnie w Pracowni Ceramiki i Technik Plastycznych „Żywioły” wykonały pod okiem pani Małgorzaty Wolnickiej piękne i kolorowe pudełka-przyborniki. Wyjazd do Opola okazał się bardzo kreatywny i owocny!

NOC KULTURY W OPOLU

W sobotę, 8 czerwca 2013 roku, uczniowie klasy VI pod opieką pani Ewy Pawlety wzięli udział w imprezie Noc Kultury w Opolu. Szóstoklasiści malowali kawą podczas warsztatów plastycznych „Kafka też żywioł” zorganizowanych przez Pracownię Ceramiki i Technik Plastycznych „Żywioły”, zobaczyli wystawę dotyczącą historii obozu w Łambinowicach  w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz odwiedzili gmach Radia Opole. Po terenie rozgłośni grupę oprowadził redaktor Janusz Maćkowiak. Na zakończenie szóstoklasiści zwiedzili pracownię naukową „Świat wokół nas” w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji. A i powrót do domu był nie mniej ekscytujący, bo szynobusem! Ciekawe, jakie atrakcje przyniesie Noc Kultury 2014?

W dniu 6 czerwca 2013 roku odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Ogólnej „Omnibus”. Uczestniczyło w nim siedem szkół z powiatu opolskiego.  Nadrzędnym celem konkursu było promowanie uczniów posiadających rozległą wiedzę i szerokie zainteresowania z różnych dziedzin wiedzy. Nauczycielkami, które przygotowały i przeprowadziły  konkurs były: p. Danuta Małysiak, Violetta Rychlicka i Ewa Horoszkiewicz. Naszą szkołę reprezentowali trzecioklasiści, którzy zostali zwycięzcami szkolnego etapu konkursu (Mikołaj Gawron, Marta Lisek i Stanisław Woś). Po długich zmaganiach Omnibusem 2013 roku została Anna Herbst z PSP im. Bronisława Koraszewskiego w Prószkowie. Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody, których fundatorem było Starostwo Powiatu Opolskiego.

Do zobaczenia za rok!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA

3.06.2013 r. w poniedziałek  każde dziecko z przyjemnością przyszło do szkoły, nie było w tym dniu  żadnych lekcji, a w zamian były zorganizowane ciekawe i atrakcyjne zajęcia. Dla klas I –III całość zaplanowały Danuta Małysiak i Ewa Horoszkiewicz. Miło, zaskakująco, sympatycznie, wesoło. Tymi słowami można było określić tę uroczystość. Obchody tego święta rozpoczęły się  od wyboru laureatów do Międzyszkolnego Konkursu „Omnibus”. Następnie włączając się  do akcji „Całe Opole czyta dzieciom” wysłuchaliśmy fragmentu książki Grzegorza Kasdepke pt.„ Co to znaczy” czytanego przez panią Horoszkiewicz, Potem odbyły się rozgrywki sportowe na wesoło. Na końcu były kiełbaski pieczone przez naszych rodziców i wata cukrowa. Wszyscy bawili się wspaniale, było pysznie i wesoło.

Czy tak trudno być dzieckiem?

Być dzieckiem to niełatwa sprawa,
tego nie wolno, a tak trzeba.
Wszyscy dokoła pouczają,
żadnej wolności dziecko nie ma.

A może jednak….

Być dzieckiem to wspaniała sprawa,
dziecku wypada bardzo wiele.
Może się bawić, tańczyć, psocić,
w tygodniu same mieć niedziele.
Być dzieckiem to wspaniała sprawa,
nie spieszmy się do dorosłości.
Cieszmy się wszystkim, bo na pewno
jest moc powodów do radości.

Wszystkim dzieciom, nie tylko w dniu ich święta, życzymy spełnienia marzeń, dużo powodów do radości, w szkole samych szóstek…

Wszyscy pracownicy szkoły.

WARSZTATY PLASTYCZNE  „LUDZIE, KRAJOBRAZY, KOLOROWY ŚWIAT”

W dwa kolejne poniedziałki, 27 maja i 3 czerwca, odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Komprachcicach warsztaty plastyczne dla uczniów klas IV – VI. Zajęcia pod hasłem „Ludzie, krajobrazy, kolorowy świat” poprowadził lokalny artysta z Komprachcic, pan Franciszek Tworuszka, wraz z panią Marzeną Biedroń. Warsztaty odbyły się w ramach zajęć innowacyjnych. Uczniowie podczas pierwszego spotkania malowali farbami krajobrazy, a na drugim – węglem, kredą oraz kredkami rysowali portrety. Efekty ich pracy do zobaczenia w bibliotece!

OBCHODY DNIA PATRONA NASZEJ SZKOŁY – JANUSZA KORCZAKA

22 maja 2013 roku w związku z corocznymi obchodami Dnia Patrona naszej szkoły – Janusza Korczaka, klasy I – III pojechały do Biblioteki Miejskiej w Opolu. Uczniowie brali udział w zajęciach poświęconych działalności Janusza Korczaka na rzecz dzieci. Najpierw słuchali opowiadania pani bibliotekarki, następnie wykonywali zadania wykorzystując zdobytą wiedzę. Lekcja poświęcona naszemu patronowi bardzo podobała się uczniom oraz   poszerzyła i ugruntowała wiadomości o tym wielkim przyjacielu dzieci.

DZIEŃ EUROPEJSKI

Z okazji Dnia Europy w naszej szkole odbyły się nastepujące imprezy: – lekcje biblioteczne dla klas I – VI, majace na celu wprowadzenie podstawowej wiedzy o Unii Europejskiej i jej państwach członkowskich, – w piatek 10 maja podsumowaniem obchodów był krótki apel przygotowany przez klasę IV oraz konkurs wiedzy europejskiej „Jeden z dziesięciu”, który wygrała Izabela Skrok z klasy IV.

MAJOWE ŚWIĘTA

W piątek, 26 kwietnia, uczniowie klasy VI przygotowali uroczysty apel na temat świąt majowych dla młodszych koleżanek i kolegów ze szkoły, później w Publicznym Przedszkolu w Polskiej Nowej Wsi. Każda osoba biorąca udział w uroczystości otrzymała flagę i kokardę narodową,  wykonane przez uczniów klas V i VI.  Recytowano wiersze patriotyczne, odczytano najważniejsze fakty z historii, związane z 1 maja, 2 maja i uchwaleniem pierwszej konstytucji. Występ piękną grą na skrzypcach uświetniła Magda Kopeć. Na zakończenie, ogłoszono konkurs fotograficzny „Mój dom z flagą”. Następnie uczniowie pod opieką nauczycieli, udekorowani flagami i kotylionami, udali się do przedszkola w celu przekazania symboli narodowych młodszym kolegom. Dzieci z przedszkola słuchały z zainteresowaniem swoich starszych kolegów. Cieszyły się z prezentów. Uczniom  bardzo podobała się wizyta i spacer.

KONFERENCJA PEDAGOGICZNA PT. „DOROSŁY W ŚWIECIE PRAW DZIECKA”

W środę, 24 kwietnia 2013 roku odbyła się konferencja pedagogiczna pt. „Dorosły w świecie praw dziecka” zorganizowana przez naszą szkołę we współpracy ze Stowarzyszeniem Szkół Innowacyjnych Regionu Opolskiego, Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Opolu oraz Zespołem Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu. Podczas 3-godzinnego spotkania prelegenci przedstawili swoje działania i inspiracje wiążące się z sylwetką patrona naszej szkoły, Janusza Korczaka. Konferencja była częścią realizowanej w naszej placówce innowacji pedagogicznej pn. „Uśmiech dziecka uśmiechem świata – nauczanie o prawach dziecka w kontekście myśli Janusza Korczaka”. Fotorelacja ze spotkania: http://www.pedagogiczna.pl/index.php/402-dorosly-w-swiecie-praw-dziecka

WARSZTATY I POKAZY NAUKOWE

16 kwietnia uczniowie klas I – IV odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Opolu. Uczestniczyli w warsztatach i pokazach naukowych  pod hasłem “Zaskakujące eksperymenty w krainie nauk przyrodniczych”. Były one przygotowane przez Centrum Nauk Przyrodniczych przy Publicznym Gimnazjum nr 6 w Opolu. Dzieci poprzez zachęcenie do samodzielnego i kreatywnego myślenia stawały się aktywnymi uczestnikami zajęć, a zawiłe procesy fizyczne były proste i łatwe do wytłumaczenia. Takie zajęcia  przeprowadzone w atrakcyjnym miejscu pod kierunkiem dobrze przygotowanych nauczycieli przyczyniają się do wzrostu zainteresowań przedmiotami matematyczno – przyrodniczymi.        

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA POD HASŁEM: „ZDROWE BICIE SERCA”

Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest corocznie 7 kwietnia w rocznicę założenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – 7 kwietnia 1948r. Każdego roku WHO wybiera najważniejszy problem zdrowotny i ogłasza go w formie hasła. W 2013 r. Światowy Dzień Zdrowia przebiegał pod hasłem „Zdrowe bicie serca”. W naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia, który został zorganizowany przez Szkolne Koło PCK . Uczniowie klasy VI przedstawili prezentacje multimedialne pt.” Odżywiaj się zdrowo” oraz „Jem warzywa i owoce”, zwracając szczególną uwagę na zasady zdrowego i racjonalnego odżywiania. Uczniowie obejrzeli wystawę produktów spożywczych w „Kąciku zdrowej żywności”, a w części konkursowej rozwiązywali krzyżówki, które propagowały zdrowy styl życia.  Na zakończenie wszyscy mogli poczęstować się kanapkami pełnymi witamin, wykonanymi przez uczniów klasy VI.

 

 

RECONSTRUCTO

W dniu 8 kwietnia 2013 roku  wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w żywej lekcji historii pt. „ Staropolski Sarmatyzm i Rzeczpospolita Szlachecka”. Uczniowie zapoznali się z obyczajami i kulturą minionej epoki.  Przedstawiono między innymi tradycyjny strój sarmaty, metody walki, kolekcje broni i rekwizyty z tego okresu. Uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w krótkiej lekcji szermierki i w  procesie sądowym, który skazywał czarownicę. Na potrzeby inscenizacji była nią jedna z naszych koleżanek z klasy VI. Na zakończenie dzieci miały szansę pooglądać i podotykać zgromadzone rekwizyty.

WYCIECZKA DO GIMNAZJUM

W dniach 3 i 4 kwietnia odbyły się Dni Otwarte w Publicznym Gimnazjum w Komprachcicach dla rodziców i uczniów szkół podstawowych.  Szóstoklasiści mieli okazję zwiedzić najciekawsze miejsca w szkole, a przede wszystkim poznać ofertę edukacyjną gimnazjum. Brali udział w lekcjach pokazowych przeprowadzonych przez nauczycieli i młodzież w gimnazjum. Po raz pierwszy uczestniczyli w zajęciach z chemii, fizyki z ciekawymi doświadczeniami. W czasie zajęć matematyki rozwiązywali zagadki logiczne, w gabinecie języków obcych ciekawe rebusy, na biologii i geografii poznali możliwości Multibooków,  na zajęciach artystycznych wykonali tulipany techniką origami. W ramach lekcji historii wzięli udział w przedstawieniu pt. „Bogowie Olimpu”. W każdej pracowni były niespodzianki- słodkie nagrody. Naszym uczniom podobało się zaangażowanie nauczycieli i starszych kolegów, ich prezentacje możliwości, jakie stwarza nowa szkoła. Prawie wszyscy szóstoklasiści zgłosili chęć kontynuacji nauki w tym  gimnazjum w przyszłym roku szkolnym.

WARSZTATY WIELKANOCNE

We wtorek, 19 marca, odbyły się w naszej szkole rodzinne warsztaty wielkanocne dla dzieci, ich rodziców i rodzeństwa. Podczas 2-godzinnego, popołudniowego spotkania kreatywni uczestnicy wyczarowali wiele pięknych, świątecznych ozdób: kolorowych pisanek, okolicznościowych wieńców i puszystych baranków. Gwarna 40-osobowa grupa spędziła czas twórczo i wesoło. Liczymy na więcej takich spotkań. Do zobaczenia w szkole!


DZIEŃ KOBIET

8 marca to dzień bardzo uroczysty w naszej szkole. Wszyscy uczniowie  ci młodsi i ci starsi starają się umilić ten dzień swoim paniom, wychowawczyniom, nauczycielkom, koleżankom. Obdarowują je kwiatami, składają życzenia, są niezwykle dżentelmeńscy. Na sali gimnastycznej  odbyła się tego dnia wyjątkowa akademia poświęcona właśnie płci pięknej. Chłopcy z kasy VI pod kierunkiem przygotowali apel składający się z dwóch części. Podczas pierwszej, artystycznej części  w humorystyczny sposób zaprezentowali  sylwetkę kobiety. Wszyscy podziwialiśmy umiejętności wokalne i sceniczne naszych utalentowanych artystów. Na koniec wysłuchaliśmy życzeń skierowanych do wszystkich pań i uczennic. Natomiast drugą część apelu  stanowił konkurs, podczas którego spośród uczennic naszej szkoły  jury wybrało strongmenkę, intelektualistkę i malowaną lalę. Dziewczyny miały do wykonania szereg zadań, między innymi: robienie pompek na czas, odpowiadanie na pytania, czy namalowanie swojego portretu z pamięci. Jednak chyba najzabawniejszym konkursem było pomalowanie siebie bez użycia lustra.

Dzień Kobiet w naszej szkole upłynął w bardzo przyjemnej i wesołej atmosferze.

WIELKANOCNE LEKCJA W BIERKOWICKIM SKANSENIE

26 lutego 2013 roku klasy I, II, III, IV, VI brały udział w lekcji muzealnej „Święta Wielkanocne na Śląsku – zwyczaje i obrzędy”.  Uczestnicy nie tylko mogli poznali zwyczaje związane ze świątecznym czasem na Śląsku, ale także spróbowali własnoręcznie ozdobić jajka trzema technikami: techniką rytowniczą (kroszonka), techniką batiku (pisanka) oraz techniką wytrawiania kwasem.
Komu ofiarować jajko zielone, komu czarne, a komu żółte?
Jakie napisy były na kroszonkach?
Dlaczego chłopcy polewają wodą panny a nie odwrotnie?
O co chodzi w zwyczaju palenia żuru?
Te i wiele innych ciekawostek kultury naszego regionu odkryli uczniowie podczas zajęć!

Po południu można było obejrzeć relację z naszej wizyty w Skansenie w wiadomościach Kuriera Opolskiego.

OSTATKI –  ZABAWA KARNAWAŁOWA DLA UCZNIÓW

12 lutego 2013 roku sala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się w miejsce gdzie odbywała się szalona zabawa karnawałowa. Wszyscy uczniowie przyszli w barwnych przebraniach. Były królewny, wróżki, motylki. Chłopcy również mieli świetne stroje; spidermana, batmana, zorro, indianina, górala itp. Jak co roku nauczyciele zadbali o dobrą zabawę i wspaniałą atmosferę. Ten pomysł podoba się nie tylko rodzicom, ale  przede wszystkim  uczniom, którzy mogli wziąć udział w wielu konkursach. Na dzieci obok zabawy, w salach czekał smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców, za co bardzo dziękujemy.

Wszyscy świetnie wspólnie się bawili. To były bardzo udane ostatnie godziny karnawału.

WYCIECZKA DO OPOLA I MOSZNEJ

11 lutego, tuż po zakończeniu ferii zimowych, uczniowie klas IV, V i VI wybrali się pod opieką pań Ewy Pawlety, Marzeny Biedroń oraz Mirosławy Woźniak na wspólną wycieczkę. Pierwszy punkt programu stanowiło przedstawienie „Opowieści biblijne” w Studenckim Centrum Kultury. Współczesna aranżacja znanych z Biblii historii wprawiła nas w dobre humory. Potem była przerwa w restauracji McDonald’s i w końcu zwiedzanie zamku w Mosznej. Pani przewodnik barwnie opisała nam życie hrabiego i jego rodziny. Po takiej wycieczce przyjemniej będzie wracać do nauki.

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach babcie i dziadkowie obdarzani są szczególnymi dowodami miłości. Dnia 21.01.2013 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni dziadkowie licznie przybyli, aby podziwiać występy swoich wnucząt. Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Zofia Kotońska, która serdecznie przywitała przybyłych gości. Najważniejszą częścią uroczystości były występy naszych uczniów. Wzruszenie dostojnych gości było ogromne, a ukradkiem ocierane łzy świadczyły o miłości i zadowoleniu z ukochanych wnucząt, którzy obdarowywali swoich najbliższych własnoręcznie przygotowanymi prezentami. Mamusie uświetniły spotkanie smacznymi wypiekami oraz herbatką i kawą. Nie zabrakło również konkursów dla gości, które są już tradycją naszej szkoły. W czasie spotkania panowała wspaniała atmosfera.

  JASEŁKA

W środę, 19 grudnia, w Samorządowym Ośrodku Kultury w Komprachcicach odbyła się szkolna Wigilia. Zgromadzeni uczniowie, rodzice i pracownicy szkoły obejrzeli jasełka zatytułowane „Sabałowe dary”, a przygotowane przez klasy IV, V i VI pod opieką pań Marzeny Biedroń, Ewy Pawlety oraz Justyny Szemaindy. Następnie wszyscy zasiedli przy odświętnych i pełnych pyszności stołach. Spotkanie swoją obecnością uświetnił wójt gminy Komprachcice, Pan Paweł Smolarek wraz z małżonką.

 

 BARDZO DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM I RODZICOM ZA WZIĘCIE UDZIAŁU W AKCJI SZLACHETNA PACZKA!

 

 

 

I MIEJSCE W MIĘDZYSZKOLNYM KONKURSIE WIEDZY „ŚLADAMI KORCZAKA 2012”

We wtorek, 11 grudnia 2012 roku, szkolna delegacja w składzie Emilia Golec, Justyna Hyla i Paweł Hyla zajęła I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy „Śladami Korczaka 2012” zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Janusza Korczaka w Niemodlinie. Konkurs skierowany był do uczniów klas VI i obejmował następujące zagadnienia: biografia i twórczość Starego Doktora, prawa dziecka według Korczaka, znajomość lektury „Król Maciuś Pierwszy” oraz prezentacja własnego plakatu dotyczącego postaci patrona. Szóstoklasistów do konkursu przygotowała polonistka, Ewa Pawleta.

WYNIKI GMINNEGO KONKURSU ŁADNEGO PISANIA!

W czwartek, 29 listopada 2012 roku, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Komprachcicach odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom współorganizowanego przez naszą szkołę Gminnego Konkursu Ładnego Pisania. Nagrody, ufundowane ze środków Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, wręczył wójt gminy, Pan Paweł Smolarek, który objął patronat nad Konkursem. Spośród 27 nadesłanych, kodowanych prac Jury wybrało 4 wyróżnienia, a kolejne 4 wypracowania nagrodziło. Oto nazwiska najlepszych uczestników:

  • Miejsce I – Julia Odelga (PSP Komprachcice)
  • Miejsce II – Kinga Cichoń (PSP Polska Nowa Wieś) oraz Julia Nicze (PSP Domecko)
  • Miejsce III – Ewa Nicze (PSP Domecko).

Wyróżnienia zdobyły dodatkowo następujące uczennice PSP z Domecka:

  •   Sonia Gielnik
  •   Karolina Nowak
  •   Natalia Siano
  •   Emilia Waliczek.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy! Ich prace, oprócz estetyki, zachwyciły dojrzałością i wrażliwością na los drugiego człowieka, zwłaszcza dziecka. Tym samym zrealizowały cele Konkursu, który oprócz promowania starannego, odręcznego pisania piórem, rozwijał wiedzę o prawach i emocjach najmłodszych. Mamy nadzieję, że Konkurs wpisze się na stałe w kalendarium imprez kulturalnych naszej gminy.

WYSTAWA „AFRYKA OCZAMI DZIECKA…” W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W KOMPRACHCICACH.

26 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Komprachcicach odbył się wernisaż wystawy „Afryka oczami dziecka…”. Wystawę przygotowali uczniowie klas IV-VI w ramach zajęć innowacyjnych prowadzonych przez panie Marzenę Biedroń i Ewę Pawleta. Rodzice i dziadkowie podziwiać mogli prace plastyczne inspirowane Czarnym Lądem oraz plakaty i plansze dotyczące m.in. pokojowej nagrody Nobla oraz instytucji dbających o prawa człowieka. W spotkaniu wziął udział pan Andrzej Kowolik, mieszkaniec gminy, który dwukrotnie był w Afryce jako wolontariusz. Opowiedział on o swoich afrykańskich doświadczeniach i zaprezentował zdjęcia z wyjazdu.

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

Dnia 16 listopada uczniowie klasy piątej pojechali wraz z paniami Marzeną Biedroń i Ewą Pawletą na wycieczkę do Wrocławia. Celem wycieczki było zwiedzanie Panoramy Racławickiej oraz wspólna zabawa i rekreacja w centrum rozrywki rodzinnej Bobolandia. Wyjazd upłynął w bardzo przyjemnej atmosferze i niewątpliwie sprzyjał klasowej integracji.

 

II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI W KOMPRACHCICACH

Dnia 16 listopada uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w II Biegu Niepodległości o Puchar Wójta Gminy Komprachcice zorganizowanym przez PG, OSiR oraz GKRPA w Komprachcicach. Bieg odbył się na terenie kompleksu Orlik w Komprachcicach.

Zajęliśmy trzy medalowe miejsca:

W kategorii klas I – II dziewcząt: Diana Prokopp  kl. II –  I miejsce

W kategorii klas V-VI dziewcząt: Łucja Orłowska kl. VI –  II miejsce

W kategorii klas V-VI chłopców: Denis Damski kl. VI – I miejsce

Wszyscy uczestnicy bawili się świetnie. Pogoda dopisała. Mamy nadzieję, że za rok bieg listopadowy będzie również pełen sukcesów sportowych dla naszej szkoły.

DZIEŃ ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

ŚNIADANIE DAJE MOC

Już po raz drugi braliśmy udział w ogólnopolskim programie „Śniadanie daje moc”. Organizatorem akcji jest Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytut Matki i Dziecka. Po bardzo ciepłym przyjęciu w ubiegłym roku przez uczniów, rodziców i nauczycieli program ten na dobre wpisał się  w kalendarz imprez naszej szkoły. Celem programu jest zwiększanie świadomości – nie tylko uczniów, ale też nauczycieli i rodziców – na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. Nasi  uczniowie już wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają więcej energii do nauki. W tym roku śniadanie przebiegało nieco inaczej. Najpierw uczniowie oglądali filmy edukacyjne o zdrowym odżywianiu, potem w oparciu o zdobyte wiadomości i umiejętności wykonywali ćwiczenia interaktywne. W tym czasie rodzice przygotowywali wspaniałe śniadanie. Taki scenariusz był zamierzony, ponieważ w przyszłym roku szkolnym to uczniowie będą przygotowywać śniadanie dla zaproszonych rodziców. Dzień 8 listopada został ogłoszony  Dniem Zdrowego Śniadania i co roku w tym dniu będziemy promować zdrowe odżywianie.                                                              

 

BYLIŚMY NA OLIMPIE

Uczniowie klasy V wcielili się w greckich bogów mieszkających na Olimpie. Były piękne stroje i radosna atmosfera. Bogowie odwiedzili wszystkich uczniów szkoły z krótką prezentacją.

 

„JANKO MUZYKANT”- PROJEKT EDUKACJI REGIONALNEJ DLA UCZNIÓW GMINNYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH  WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

Już drugi raz uczniowie klas I-III wzięli udział w projekcie edukacji regionalnej pt. „Janko Muzykant” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu. Projekt został zrealizowany w ramach ogólnopolskiego programu wyrównywania szans edukacyjnych i kulturowych dzieci z obszarów wiejskich. Polega on na zapoznaniu dzieci z przyczynami i skutkami wielokulturowości regionu, obyczajami jego mieszkańców, poznawaniu symboli narodowych i lokalnych, spotkaniu z zabytkami i osobliwościami stolicy regionu. Uczniowie w trakcie realizacji projektu budują lokalny patriotyzm i więź z Opolszczyzną na bazie poznanych wiadomości  i umiejętności. Mają możliwość konfrontacji wiedzy o dawnych i obecnych warunkach życia swojej rodziny, miejscu zamieszkania, jego specyfice poprzez poznanie przeszłości i teraźniejszości. Podczas dwóch wypraw uczestnicy projektu wzięli udział w wycieczkach, lekcjach muzealnych, spotkaniach studyjnych, zabawach i warsztatach aktywności twórczej prowadzonych przez instruktorów Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu. Projekt zakończy się integracyjnym spotkaniem wszystkich uczestników. W trakcie spotkania finałowego uczniowie zaprezentują zdobyte wiadomości oraz umiejętności (poprzez konkurs wiedzy, wystawę prac, występy i prezentacje sceniczne twórczości uczestników).

W KATEDRZE OPOLSKIEJ

 

 

 

 

WYCIECZKA DO OPOLA DO BIBLIOTEKI PEDAGOGICZNEJ

Dnia 23.10.2012r. wybraliśmy się na wycieczkę do Opola. Najpierw udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej na lekcję biblioteczną o Januszu Korczaku. Pani bibliotekarka bardzo ciekawie opowiadała nam o naszym patronie. Zwiedziliśmy również wystawę plastyczną, poświęconą Korczakowi i wzięliśmy udział w warsztatach plastycznych pod hasłem „Kto jest moim wzorem do naśladowania”. Po wizycie w bibliotece udaliśmy się do kina Helios na zabawny film pod tytułem „Na tropie Marsupilami” – najnowszą komedię twórców Asterixa i Obelixa. Śmiechu było co niemiara. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni z naszej wyprawy.

DYSKOTEKA

W poniedziałek 22 października 2012 r. w naszej szkole uczniowie klasy piątej wraz z wychowawczynią p. Marzeną Biedroń zorganizowali dyskotekę dla uczniów starszych klas. Wszyscy chętnie bawili się przy dźwiękach polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej. W roli DJ – ów wystąpili Dawid Jurek, Szymon Lisek oraz Sebastian Cygan, którzy oprócz prezentacji muzyki przekazywali dedykacje dla pozostałych uczestników imprezy. Podczas dyskoteki nie zabrakło licznych konkursów oraz pysznej pizzy.  Zapraszamy na następne dyskoteki w naszej szkole!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

W piątek 12.10.2012r. odbyły się w naszej szkole dwie uroczystości. Przede wszystkim przyjęliśmy do braci uczniowskiej naszych najmłodszych kolegów – odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. W obecności wszystkich nauczycieli, rodziców i uczniów klas starszych pierwszoklasiści ślubowali być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły, być dobrym kolegą.
Następnie uczniowie klas I i II pod opieką p. Ewy Horoszkiewicz i Violetty Rychlickiej przedstawili krótki montaż słowno- muzyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej, który przypada w tym roku w niedzielę. Wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły życzyli:
„Za naukę, za trud, jaki jest wkładany
przeogromny bukiet życzeń składamy
Życzenia szczere, prawdziwe
z uczniowskich serc płynące
jak świeże kwiaty pachnące
kwitnące na polskiej łące.”

XV KONFERENCJA KORCZAKOWSKA ” KU DOROSŁOŚCI”

W sobotę, 29 września, przedstawicielki redakcji szkolnej gazetki „Koniczynka”, pod opieką pań Ewy Pawlety i Marzeny Biedroń, wzięły udział w XV konferencji korczakowskiej „Ku dorosłości”, którą zorganizowano w nowo otwartym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Patronat nad konferencją objęła Pani Prezydentowa Anna Komorowska i obecny na spotkaniu Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak. W trakcie konferencji wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Mały Przegląd – reaktywacja”. Przypomnijmy, że nasza szkoła zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI. Inną atrakcją spotkania była ceremonia wręczenia Orderu Uśmiechu zasłużonej działaczce opozycyjnej, ale też kochającej dzieci Henryce Krzywonos-Strycharskiej. Zwieńczeniem konferencji, w trakcie której można było zobaczyć występy przedszkolaków i dzieci niepełnosprawnych, wysłuchać wykładu sędziny Anny Marii Wesołowskiej czy obejrzeć inscenizację sądu koleżeńskiego, była prapremiera musicalu „Korczak” w reżyserii Roberto Skolmowskiego. Pełne rozmachu przedstawienie oklaskiwało na stojąco kilkaset osób zgromadzonych na sali białostockiej opery.

„ŚWIĘTOKRZYSKIE, JAKIEŚ CUDNE…”

Słowa tej piosenki rozbrzmiewały często wśród uczestników I Ogólnopolskiego Zlotu Szkół Korczakowskich, który odbył się w dniach 17-18 września 2012 roku w Kielcach z inicjatywy tamtejszego Kuratora Oświaty i pod Patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Między przedstawicielami 63 placówek noszących imię Janusza Korczaka, przybyłych z 12 różnych województw, nie mogło oczywiście zabraknąć naszej szkoły! Kielce odwiedziła delegacja w składzie: Marta Holek (klasa VI) i Julia Krum (klasa VI) pod opieką pani Ewy Pawlety. Dwudniowe spotkanie było pełne atrakcji. Uczniowie na warsztatach plastycznych stworzyli model medalu im. Janusza Korczaka, który ma być przyznawany ludziom bezinteresownie zaangażowanym w pomoc dzieciom. Na wspaniałym, wieczornym koncercie wszyscy mieli okazję podziwiać muzyczne i taneczne talenty wychowanków lokalnego Młodzieżowego Domu Kultury. Uczestnicy Zlotu z przewodnikami miejskimi zwiedzili Kielce, w tym Wzgórze Zamkowe z nowoczesnym Ośrodkiem Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Pałacem Biskupów oraz Muzeum Zabawek i Zabawy włącznie. Punktem kulminacyjnym spotkania był „Marsz jedności szkół noszących imię Janusza Korczaka”, który przeszedł ulicami miasta pod Świętokrzyski Urząd Wojewódzki. Uroczysty i kolorowy pochód na czele orkiestry zgromadził ponad 350 osób. I Ogólnopolski Zlot Szkół Korczakowskich zakończył się sukcesem i przyniósł nadzieję na ponowne spotkanie – już za rok…

AKCJA „SPRZĄTANIE ŚWIATA”

W piątek, 14 września, tradycji stało się zadość i uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji „Sprzątanie świata”. Najmłodsze klasy porządkowały teren wokół szkoły: boisko i plac zabaw. Starsi podążyli w stronę ulic wyznaczonych w harmonogramie, jaki stworzyli opiekunowie Samorządu Uczniowskiego. Akcja zakończyła się pomyślnie: „nasz” kawałek świata został uprzątnięty!

 

8 września 2012 PIERWSZE ZWYCIĘSTWO

Nasi chłopcy zwyciężyli w turnieju piłki nożnej szkół podstawowych organizowanych przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Komprachcicach. W turnieju uczestniczyły cztery szkoły z Polskiej Nowej Wsi, Komprachcic, Chmielowic i Wawelna. Były medale, pyszne zapiekanki i napoje.

DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY.

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2012/2013

3 września 2012r. o godzinie 9.00 rozpoczęliśmy uroczyście rok szkolny. Szczególnie serdecznie powitaliśmy pierwszoklasistów. Wypoczęci po wakacjach z ochotą przystąpimy do nauki.